• USD 2,8303
  • EURO 3,1042
  • ALTIN 101,8270
  • PETR 50,2300
  • BONO 9,8800

Merkez Bankası Yeni Başkanı ile Faiz Oranlarını Belirledi

Faiz oranlarında beklenen açıklama yeni genç başkan tarafından gerçeklelmiş bulunmaktadır.
20 Nisan 2016 Çarşamba 23:13

Merkez Bankası Yeni Başkanı ile Faiz Oranlarını Belirledi

Geçtiğimiz günlerde yeni görevine başlayan genç isim Merkez Bankası Başkanı Elitaş sürpriz bir açıklama gerçekleşti. Faiz oranları ile alakalı olarak açıklama bekleniyordu ancak yarım puanlık düşüş ile yatırımcılara ciddi anlamda destek sağlanmaya çalışılacak gibi durmaktadır.

Elitaş, faiz oranının biraz daha yatırımcının içindeki 'yatırım yapma zevkini' tetikleyecek bir rakama doğru inmesi gerektiğini söyledi.

Bakan Elitaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, Merkez Bankası'nın üst limiti biraz aşağı düşürerek bir manada bankaların kaynak ihtiyaçları olduğu takdirde bunun daha düşük maliyette olmasına imkan verdiğini belirtti.

Faiz indiriminin piyasa beklentilerine yakın olduğunu ifade eden Elitaş, 'Yeni başkan oturdu, arkadaşlarıyla beraber bu şekilde değerlendirme yaptı. Piyasa beklentilerine herhalde yakın bir faiz oranı olarak gerçekleşti, ama ben heyecanlandırıcı bir indirim oranı olduğu kanaatinde değilim. Biraz daha yatırımcının içindeki o yatırım yapma zevkini tetikleyecek bir rakama doğru inmesi gerekiyor. İnşallah bunu da yeni başkan, yeni arkadaşlarıyla birlikte bu süreçte yapacak ve Türkiye'deki yatırım yapma iştahını harekete geçirecek bir karar alacaktır diye ümit ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun' diye konuştu.

Elitaş, gazetecilerin, 'Beklentiniz daha mı yüksekti' şeklindeki sorusuna da 'Piyasa beklentilerine yakın oldu ama benim içimdeki heyecanı tetikleyecek, yatırım yapma arzusunu zirveye ulaştıracak bir etki yapması tam gerçekleşmedi. Artık, bundan sonraki kararlara bakıyoruz' karşılığını verdi.


YORUMLAR

300 karakter kaldı